Find a Teacher

Kindergarten-4th Grade

Jennifer Aguirre

Second Grade
Teacher Assistant 

Megan Allison

First Grade Teacher

Brittany Arnold

Elementary Counselor

Claire Bailey

Remediation Specialist

Erica Barnes

Kindergarten Teacher

Virginia Baxter

STEM

Helen Black

Kindergarten
Teacher Assistant 

Heather Blake

Third Grade Teacher

Amy Breedlove

EC Teacher Assistant 

Kim Cabe

Second Grade Teacher

Fredrick Caldwell

First Grade
Teacher Assistant

Donna Carver

EC Teacher

Paola Cloninger

Third Grade Teacher

Kim Crain

Kindergarten Teacher

Christy Crawford

First Grade
Teacher Assistant

Jennifer Cooper

Title I Teacher

Tammy Day

First Grade Teacher

Ginger Flynn

Second Grade Teacher

Joan Gaylor

Fourth Grade
Teacher Assistant

Jennifer Gibson

Fourth Grade Teacher

Andrea Greene

Elementary Art

Brittany Griffin

Kindergarten Teacher

Montia Guffey

EC Teacher

Star Hamilton

Second Grade Teacher

Leslie Hardin

EC Teacher Assistant

Ellen Harris

Third Grade Teacher

Misty Harrison

Kindergarten
Teacher Assistant

Ashley Haskett

EC Teacher Assistant

Samantha Hawkins

First Grade Teacher

Nicole Hertz

Kindergarten Teacher

Renee Hinson

Kindergarten
Teacher Assistant

Dawn Johnston

Fourth Grade Teacher

Brittany Kennedy

Third Grade Teacher

Ambra Leach

First Grade Teacher

Lesa Littlejohn

Fourth Grade Teacher

Cassandra McQueen

Second Grade
Teacher Assistant

Starla Morgan

Fourth Grade Teacher

Heather Mumpower

Second Grade
Teacher Assistant

Sarah Nobles

Elementary Nurse

Chris Oates

Third Grade
Teacher Assistant

Lisa O’Neill

Elementary Secretary

Elle Painter

Third Grade Teacher

Rhonda Parsley

First Grade
Teacher Assistant

Connie Ravan

Elementary Registrar

Ashley Rhinehardt

Third Grade
Teacher Assistant

Sandra Rhyne

Elementary Reading Specialist

Althea Rodgers

Second Grade Teacher

Lauren Smart

Elementary PE

Shannon Snyder

Kindergarten
Teacher Assistant

Donna Sosebee

Kindergarten Teacher

Erin Stewart

Fourth Grade Teacher

Wendy Turner

Kindergarten
Teacher Assistant

Michelle Twiggs

Remediation Specialist

Pamela Walker

EC Teacher

Amanda Weedon

Elementary Math Specialist

Emily Westbrook

Elementary Music Teacher

Katie Williams

Second Grade Teacher

Tiffany Williams

Kindergarten Teacher

Tammy Worley

Media Center Coordinator

Jennifer Wyatt

Title I Specialist

5th Grade-8th Grade

Taffy Allen

Middle School Dance/Drama

Monica Blanton

Sixth Grade Science

Carl Bledsoe

Eighth Grade ELA

Kristi Caldwell

Fifth Grade Math

Rhonda Carr

Fifth Grade ELA/SS

Sierra Cheatham

Sixth Grade Math

Dana Crowder

Middle School Counselor

Leslie Cook

Sixth Grade Language Arts

Lisa Dockery

Spanish

Lora East

Seventh Grade Math

Johnathan Gunter

Middle School Band

Paula Hamman

Fifth Grade ELA/SS

Elizabeth Henderson

Chorus

Tiffany Jattan

Fifth Grade Math/Science

Kate Krebs

Eighth Grade Social Studies

Ciara Leisey

Health

Jacqueline Long

EC ELA Teacher

Anna Lowery

Seventh Grade Social Studies

Anne Mallonee

Middle School Registrar

Leah Mashaw

Academic Support

Jewel Maultsby

Seventh Grade ELA

Amanda Meranto

Eighth Grade Science

Iris Mills

EC Teacher

Inacia Neto

EC Assistant

Tiffany Perry

Middle & High School Drama

Debbie Phillips

Middle School EC

Teonna Prioleau

5th Grade ELA

Brian Queen

Sixth Grade Social Studies

Angela Ray

Seventh Grade Science

Matthew Richardson

Sixth Grade ELA

Malia Robinson

Eighth Grade Math

Julie Shaw

Seventh Grade Math

Angela Sim

Fifth Grade Math/Science

Jennifer Simeral

Sixth Grade Math

Jennifer Simpson

EC Math Teacher

Claudia Stroup

Middle School Math Support

Samantha Taylor

Eighth Grade Language Arts

Jeanne Thompson

Middle School Nurse, Health & Safety Coordinator

Elizabeth Veverka

Seventh Grade Language Arts

Tommy Wease

Middle School PE & Athletic Director

Cole Young

Middle School PE

Lisa Young

Eighth Grade Math

9th Grade-12th Grade

Angie Alexander

English I

Courtney Alexander

CTE Business

David Basinger

CTE/Health

Robin Bradley

Math

Karen Bunch

High School Counselor

Betty Cauble

Math Remediation

Jill Chastain

High School Registrar

Hunter Cochran

Math

William Cope

Science

Kimberly Crump

World History

Sharon Dillard

Health & Science

Jane Goodson

English

Janee Gray

Foreign Language

Cody Green

Math I & II

Nora Guthrie

EC Assistant

Christal Hannibal

EC Assistant

Patrick Houser

History

Breanna Howe

High School EC

Elizabeth Inzana

Science

Natalie Jacobs

EC Assistant

Jasmine Jarrett

Physical Science/Biology

Amanda Karr

English III

Jana Lincoln

English

Rhonda McCurry

English II

Elissa Nanney

Spanish

Renee Painter

Chorus

Tiffany Perry

Theatre Arts

Laradon Pilot

Band

Terry Radford

Athletic Director/Team Sports

Wanda Rauch

High School Counselor

Matthew Richards

American History

Stephania Sarvis

ISS Coordinator

Gary Shaw

History II/Civics

Samantha Schmidt

Health/PE

Barbara Scruggs

High School EC

Rhonda Smartt

EC Assistant

Colin Stamper

Biology

Sarah Starnes

American History

Charles Veilleux

Art

Danielle Williams

Art

Andrea Waters

High School EC

John White

High School Guitar

Ingrid Wilson

EC Assistant

Madeline Yentsch

Dance

Support Staff

Elizabeth Berkebile

K-12 EC Program Coordinator

Jackie Cansler

Literacy Facilitator

Jasmine Gibson

MS/HS School-Based Therapist

Kelli Howe

MS/HS 504 Coordinator/HS Testing

Ana Mathews

ELL Teacher/Coordinator

Amber Morris

Social Worker

Deborah Mull

Human Resources Coordinator

Tiffney Murphy

Testing Coordinator

Casey Reese

Instructional Technology Facilitator

Nancy Revels

K-12 EC Program Specialist

Sara Wyatt

Elementary School-Based Therapist

Administration

Jennifer Killen

Head of School

Holly White

Elementary Director

Sheila Richards

Middle School Director

Pam Huffstetler

High School Director

Lauren Avery

Elementary School Assistant Director

David Benfield

Middle School Assistant Director

Janiqua Barnes

Middle School Assistant Director

Colton Ballard

High School Assistant Director

Ryan Hatley

High School Assistant Director